Świetliki dachowe a wymogi nierozprzestrzeniania się ognia

Obiekty budowlane muszą spełnić określone w przepisach normy, aby mogły zostać dopuszczone do użytkowania. Jedną z najważniejszych kwestii w tym zakresie jest bezpieczeństwo pożarowe, które narzuca korzystanie z rozwiązań minimalizujących zagrożenia związane z pojawieniem się ognia. Wymogi nierozprzestrzeniania ognia od jakiegoś czasu obejmują również świetliki dachowe, a poniżej prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące tego zagadnienia. Podpowiadamy też, jak wybrać odpowiednie, zgodne z obowiązującymi normami rozwiązania.

 

Wymóg nierozprzestrzeniania ognia

Dachy na bazie konstrukcji stalowych, które wyposaża się między innymi w świetliki, są obecnie chętnie wykorzystywaną opcją. Ich liczne zalety sprawiają, że jest to rozwiązanie architektoniczne powszechnie stosowane przede wszystkim w budynkach mieszkaniowych wielorodzinnych, komercyjnych, przemysłowych, a także w przypadku obiektów użyteczności publicznej. Ze względu na sposób użytkowania tego typu budynków, niezbędne jest jednak zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa, stąd nieustannie rosnące wymagania dotyczące między innymi odporności przegród na działanie ognia z zewnątrz oraz od wewnątrz. Wymóg nierozprzestrzeniania ognia, który został jakiś czas temu zmodyfikowany, obecnie obejmuje zarówno dach, jak i jego integralne elementy, w tym również świetliki.


Dlaczego dobór odpowiednich świetlików jest tak ważny?

Przepisy dotyczące bezpieczeństwa pokryć dachowych sprawiają, że decydując się na projekt z przeszkleniami, konieczne jest dobranie komponentów spełniających określone normy. Wybierając świetliki dachowe warto więc skorzystać z oferty sprawdzonych producentów, którzy w projektach swoich produktów wdrożyli rozwiązania pozwalające na spełnienie wymogu nierozprzestrzeniania ognia. Tak zmodyfikowane moduły mogą być z powodzeniem zastosowane jako integralny element pokrycia dachowego. Nie tylko pomyślnie przejdą wszystkie kontrole wykonywane przed odbiorem budynku, ale też w przypadku zagrożenia ich zachowanie będzie przewidywalne i nie będą stanowiły słabego ogniwa uniemożliwiającego ewakuację.

0
Feed

Zostaw komentarz