Gdzie najlepiej zamontować świetlik dachowy?

Efektywne wykorzystanie światła dziennego w obiektach użytkowych, halach produkcyjnych czy prywatnych budynkach niesie liczne korzyści, przede wszystkim te związane z oszczędnością energii elektrycznej. Nie jest więc zaskoczeniem, że obecnie świetliki dachowe cieszą się tak dużą popularnością i stanowią istotny element uwzględniany w konstrukcji wielu budynków. To przede wszystkim znakomita inwestycja, która relatywnie szybko się zwraca i sprawia, że użytkowanie obiektu staje się znacznie przyjemniejsze oraz tańsze.

 

Montaż świetlika w budynku – gdzie najlepiej to zrobić?

Jeszcze do niedawna świetliki dachowe najczęściej montowane były w obiektach użyteczności publicznej oraz w budynkach wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej – przede wszystkim w dachach hal produkcyjnych i magazynowych. Oczywiście do dziś powszechnie stosuje się to rozwiązanie w tych obszarach, ponieważ pozwala na efektywne zastąpienie sztucznego oświetlenia tym naturalnym. Wpływa to zarówno na wysokość rachunków za prąd, jak i komfort osób przebywających wewnątrz. Ze względu na liczne zalety, od jakiegoś czasu na rynku znaleźć można również rozwiązania z tej kategorii odpowiednie dla budynków mieszkalnych. Tego typu świetliki opracowano tak, aby po zamontowaniu możliwe było korzystanie z naturalnego oświetlenia w pomieszczeniach, w których ze względu na istniejące warunki techniczne nie ma możliwości wykorzystania tradycyjnych okien. Dotyczy to przede wszystkim korytarzy, przedsionków, klatek schodowych, łazienek czy wnęk kuchennych, które często znajdują się wewnątrz bryły budynku, z dala od ścian zewnętrznych.


Gdzie zamontować?

Aby w pełni wykorzystać możliwości świetlików najlepiej zamontować je od strony południowej. Ta część dachu jest bowiem najdłużej wyeksponowana na działanie promieni słonecznych o każdej porze roku. Co ważne, ze względu na stosowanie specjalnych powłok nie musimy martwić się o ich utrzymanie w czystości, więc z powodzeniem można zainstalować je na dachu w trudniej dostępnych miejscach.

0
Feed

Zostaw komentarz